and the Norwegian mountains echoed

I am not sure whether that was the creativity crisis that all great writers experience at some point, or just the way a person with multiple interests (sclerosis) works, but I woke up one day knowing that I am more into mathematics, and physics, and light installations rather than blogging about travels and depression. That lead to a drought in my blog. I just couldn’t be bothered to sit down and write an A4 about my trip to Norway because I couldn’t feel doing anything but repeating what everyone else has to say about the Oslo – Bergen railway route on Tripadvisor. It is fabulous, fantastic, indeed. It’s an extraordinary experience. There are only as many synonyms for ”fabulous”, and what else do you write in travel blogs?

What I can still do is to spill myself on MS Word for a couple of months more because I still pay for the domain, copy it and put it aside, and live like this lovely diary has never happened.

So when it comes to honest thoughts on Norway – it is seriously pricey. And I have seen expensive places in and out. The train trip I mentioned above was totally worth it. Everything was one hell of a good time; especially, because I was with my little awesome sister. But, hey, only because I already knew that I got a good job. Living for experiences, that’s how I would sum up my whole conscious existence. I think that people who work to pay off mortgages and spend most of their money on practicalities in their 20s or early 30s actually have got fear. We all know it is just an illusion that material things or status are there forever, and they can make you happy. Why would you need something that is not even yours four next 20-40 years (that’s not even in your fucking lifetime, how absurd) while you can experience things that no one is going to be able to take away from you? That’s why I got nothing but a suitcase, and a couple of bank accounts that are there to be filled and emptied to purchase everything that betters me.  I guess you put aside a bit more in 30s if you don’t want to end up on the street before you leave to San Junipero. Not entirely sure. I cancelled subscription of giving a fuck what’s appropriate at any age. There are so many splendid examples of how to have it all/screw it all at any age. I’m just saying that people who invest in their self-development, travel and collect stories rather than material belongings have actually much more to offer and are more handy to this world than those who ”settled” early and will be in the rat’s race for good. But then again, others don’t need that drive, don’t need any personal development (think that enjoying life is something sinful?) so as you please.

mountains 1

A glorious greeting that the new day gave to us once in Norway //  Krāšņais labsrīts vienreiz Norvēģijā

Life sucks a lot less when you are on the board with a cup of fresh coffee in your hands, and the ride offers a generous portion of scenic views of vast greenland, valleys, lakes and rivers that gradually step back and give place to snowy mountains, waterfalls and throlls (or was it a husky?). I adjust my altitude straight away, and know that my everyday issues are insignificant. I am miniature to compare with the world. It has a lot to offer.

mountains 2

Fields of snow in mid June. Lucky that’s what we like // Vasaras vidū vārtīties sniegā

It was a still, rainy afternoon when we reached Bergen. There was still enough time to climb Fløyen, a hill near the town that offered a lovely walk up through juicy green forests with numerous creeks dripping off cliffs, right on the top where we got an impressive view over the bay and fjords in distance. The hike was short but intense since Fløyen is quite steep. Ideal work out after 6h on the train.

bergen

A cloudy but still colorful puzzle of Bergen at our feet // Skats pār mākoņain, bet arī krāsainu Bergenas puzli no Fløyen

I would say that traveling Oslo –Bergen by train and spending a couple of days in each of these two cities gives a valuable taste of Norway. The country is beyond beautiful to one who loves mountains and the sea, and who doesn’t, really? I believe the more you see it the more you like it so I’ll be back before the mortgage and my kids’ college fees.

me and sis

Morning showers in mountain creeks // Rīta duša kalnu strautos

linna

I heard a lot about you Mr, and finally we met // Beidzot satikāmies!

Neesmu pārliecināta, vai tā bija izslavētā radošā krīze, kas piemeklē katru dižu rakstnieku, vai arī manas izkaisītās intereses (skleroze), taču vienurīt pamodos ar tīru un skaidru apziņu, ka matemātika, fizika un gaismas instalācijas mani interesē vairāk nekā blogošana par ceļojumiem un depresiju. Tas noveda pie sausuma perioda šajā vietnē. Nebija spēka piespiesties, lai uzrakstītu A4 par ceļoumu uz Norvēģiju, jo ko gan citu es varu teikt par vilcienu no Oslo uz Bergenu, kā vien atkārtot, ko Tripadvisor saka arī citi? Tas bija brīnišķīgi! Patiešām fantastiski! Kas par īpašu piedzīvojumu! Sāk pietrūkt sinonīmu vārdam “skaists”, un vai tad tā nav visa ceļojumu blogu būtība?

Viss, ko varu līdzēt, ir rakstīt, kas uz mēles, vēl pāris mēnešus, līdz beidzas līgums ar WordPress, tad sapakot visu vienā failā un izlikties, ka šāda publiska dienasgrāmata nekad nav pastāvējusi.

Kas pirmais nāk prātā par Norvēģiju – tā ir viena sasodīti dārga valsts (un es domāju, ka es zinu dārgas vietas)! Viss, ko izdevās redzēt pa īsu nedēļas nogali, bija to vērts. Īpaši jau tāpēc, ka es biju kopā ar savu mazo māsu, – iesvētijām arī viņu varžu-ceļotāju kārtā. Tomēr atzīšu, ka baudīt Norvēģiju sanāks vien, ja ir žūksnītis kabatā. Dzīvot pieredzei – tā laikam var īsi aprakstīt apzināto manas eksistences daļu. Manuprāt, cilvēkiem, kas iegrābjas hipotekārajos un tērē lielāko daļu naudas praktiskām lietām (kārba vecai mašīnai, piem.) agrajos 20 un līdz 30, ir bail no nepastāvības un nabadzības, un tā dēļ daudz, kas tiek ziedots iedomāta miera labad. Kaut visi teorētiski zina, ka materiālie labumi un statuss (tas čalis ar BMW) var izčibēt vienā nanosekundē, tik un tā cilvēki sliecas meklēt iluzionāru stabilitāti, piemēram, īpašumos, kas viņiem nepiederēs vēl nākamos četrdesmit gadus. Tas ir, visu dzīvi, ibio. Tāpēc es pagaidām palieku pie viena čemodāna un pāris bankas kontiem, kas tiks piepildīti un iztukšoti tikai, lai es uzlabotu pati sevi. Protams, pēc 30 jāsāk domāt par pasīvā ienākuma avotu, ja nevēlies uz San Džunipero laisties no zem patiltes. Es nepiefiksēju, kas ir piedienīgi kurā vecumā, jo apkārt ir n-tie piemēri, kā var visu iegūt un padrāzt jebkurā dzīves mirklī. Lai kā tur arī nebūtu, ceļošana, cilvēku dzīvesstāsti un pieredze, ko iegūsti kaut vai tajos pašos kalnos, manuprāt, dara tevi interesantāku, vērtīgāku, noderīgāku šai pasaulei, nekā ja tu stīvējies ap kredītiem patēriņa precēm kā tikko no augstskolas sola. Taču atkal jāsaka – ne visiem vajag to draivu un pašizziņu (un pasargā mūs visus, grēciniekus,  no dzīves baudīšānas, ak, Dievs), tāpēc, eh, dariet kā ziniet!

Dzīve pēkšņi iesūkā daudz mazāk, kad esi ērtā vilcienā ar svaigas kafijas krūzi rokās, un aiz  loga zib zaļi lauki,  ielejas, ezeri un upes, kas pakāpeniski atkāpjas un dod vietu sniegotām kalnu korēm, šņācošiem ūdenskritumiem un troļļiem (vai arī haskijiem). Es uzreiz noregulēju pati savu augstumu atbilstoši jaunajai videi, un dodu sev precīzu atskaiti, ka esmu niecīga, manas ikdienas problēmas ir viena sūda būšana, jo pasaule ir liela un skaista, un tai ir daudz, ko piedāvāt.

Bergenā ieradāmies mierīgā pēspusdienā. Līņāja. Tik un tā devāmies augšā Fløyen, kalnā netālu no pilsētas, kur stāva taka mūs izveda caur sulīgi zaļu mežu, garām avotos pilošām klintīm līdz pašai augšai, no kurienes mēs apcerīgi vērojām iespaidīgu skatu par līci un fjordiem. Laba izkustēšanās pēc 6 h vilcienā.

Pāris dienas Oslo un Bergenā ar vilciena braucienu pa vidu ir optimālais, ko var gūt no Norvēģijas īsā laika posmā. Šī valsts ir neaprakstāmi skaista tiem, kas mīl kalnus un jūru, bet kurš tad nemīl? Ticu, ka te vēl būs daudz ko redzēt, pirms es iejūgšos hipotekārajā un bērnu skolas maksājumu vezumā.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s