ho ho ho

I sometimes think we expect too much of Christmas. Instead of slowly drifting into festive season early in December, we leave everything until the very Christmas Day and rush through present purchases and cooking like it is mandatory. It was meant to be merry family time. In the end, we sadly sigh, “Christmas has become so commercial!” Like the rest of the world including Jesus himself has done this to us.

My point is that Christmas should be more about the state of mind rather than compulsory holidays. There is nothing wrong with feeling like Christmas is not your favorite bit of the year. I have worked throughout festive season for many years, so I used to keep up jolly spirits with rivers of vodka and Netflix. Neither did I care to act like I missed The Christmas tree while lying on the beach in Sydney a year ago. I think some just cling to childhood memories that were only about receiving, that’s why they get so pissy now. I don’t want to be a party breaker but one should start to give back at some point, and Christmas seems perfect time for it.

gucci-fairy-lights-2016

Some are not that excited about Christmas // Daži neizrāda sajūsmu par svētkiem

I totally love the idea of sending post cards to elderly people in senior centers. Many think that they can’t join charity because they don’t have money, so here you go – a postcard costs pennies. You can even make one. What’s more, you can practice imaginative writing or teach your kid to write Christmas greetings. It’s a wonderful deed for a long winter evening. Pre-Christmas time is also good time for house cleaning. All unnecessary stuff goes to the Salvation Army, and you are sorted – you get a nice and shiny house and you give a little something to those in need.

What refers to Christmas being too commercialized, I guess you can look at everything in life like that – you either know how to do it or you pay someone else to do it. The gifts can be handmade or bought for little money. I’m not that good at handicrafts; therefore, I go shopping. There’s abundance of beautiful presents in shops that can be also an inspirational source for your own homemade gifts; especially, when it comes to the products designed in Latvia. Everything is either textile or wooden, with clean lines. I never get tired of browsing the shelves of small brands such as “ZaZa Bag”, “Zvēru Dārzs” and “Artterace”.

latvian-design-xmas-2016

Latvian design in my favorite shop “MūsMāja” in Riga Plaza // Latviešu dizaineru preces manā mīļākajā veikalā “MūsMāja” Rīga Plaza

xmas-ginger-2016

A beautiful gingerbread house in a supermarket // Piparkūku namiņš no lielveikala

I started it all early because I haven’t had a proper festive season for so long. I feel blessed. Along with early presents and old-fashioned postcards, I would also like to share another thought that seems to the point – we should stop whining. At least, for a couple of weeks. I think that compassion and kindness are real badass superpowers that should be especially celebrated at this time of the year. I understand that I started the blog about depression and I invited everyone to share their story with me. What I didn’t know is that I would be drowned in negativity. I’m kind of trying to stay positive here, and I hoped to see others rise with me. I can see some of you have given up long ago, and I respect your choice, but please let me be, I have enough of my own.

To cherish family time, to be plenteous in kindness and to spread joy, it is the spirit of Christmas for me, and I like to start it a bit earlier this year taking a line from Charles Dickens’s novella “A Christmas carol” as my main motto, “I will honor Christmas in my heart, and try to keep it all the year.” We can officially be good and merry, it would be crazy not to take the chance.

xmas-drinks-2016

Pre-Christmas time is perfect for catch-ups with old friends over a cup of hot drink // Pirmssvētku laiks ir kā radīts draugu pasēdēšanām ar karstiem dzērieniem

gucci-gift-2016

Do not forget gifts for the Santa’s Little Helper! // Neaizmirstiet dāvaniņu Salavecīša Mazajam Palīgam

Mēs gaidām no Ziemassvētkiem pārāk daudz. Tā vietā, lai sāktu dzīves svinēšanu jau agrāk decembrī, mēdzam visu atstāt uz pēdējo mirkli, un tad sasteidzam dāvanu saiņošanu un piededzinām cepeti, it kā tas viss būtu dzīvības un nāves jautājums, it kā mēs kārtotu kādu svarīgu eksāmenu. Pie tam vēl  nozūdāmies, ka Ziemassvētki palikuši tik komerciāli, it kā visa pasaule, Jēzuliņu ieskaitot, būtu pie vainas.

Gribu vien teikt, ka Ziemassvētki ir vairāk sajūta sirdī nevis uzspiestas brīvdienas. Tajā nav nekā slikta, ja nav šīs svētku noskaņas. Man nav bijis svētku jau vairākus gadus, tā kā vai nu strādāju, vai gozējos pludmalē Austrālijā, un ne viens, ne otrs svētku atmosfēru neradīja. Neteiktu, ka skumu, jo šņabja upes un Netflix filmas arī ir labi, ja paveicas nestrādāt. Man šķiet, ka daži no mums ir iestrēguši bērnības atmiņās par dāvanu saņemšanu, tāpēc īgņojas ap svētku laiku, jo, hei, kas to būtu domājis – ir pienācis laiks ne tikai negausīgi ņemt, bet arī dot!

Man ļoti patīk labdarības akcija “Eņģeļu pasts”, kurā sabiedrība tiek aicināta sūtīt apsveikuma vēstulītes veciem un vientuļiem cilvēkiem sociālās aprūpes namos. Tiem, kuri saka, ka labdarībai pietrūkstot naudas, nu nevarēs izlocīties, jo pastkartes maksā centus un tās var uztaisīt arī pats. Tas ir lielisks pozitīvu domu rakstīšanas treniņš, kā arī pie šī uzdevuma var likt bērnus, lai trenējas labos darbos pa garajiem ziemas vakariem. Pirmssvētku laiks ir pašā reizē mājas kārtošanai. Revīzijā atsijājas nederīgas mantas, kuras piedāvāt vietējiem trūkumcietējiem vai aizvest uz labdarības biedrību.

Kas attiecas uz to līdz nelabumam nodeldēto sakāmo par komerciāliem svētkiem, – dzīvē viss ir tā, ka vai nu taisi pats savam rokām, vai pērc. Dāvanas mēdz būt arī pašu gatavotas vai apdomīgi un lēti pirktas savlaicīgi. Man nav zelta roku, tādēļ labprāt meklēju interesantus risinājumus veikalos. Liela daļa komerciālā var kalpot kā idejas, ko realizēt pašu spēkiem un vēl labāk kā veikalā. Īpaši tas attiecas uz Latvijā ražotām mantām,  kas pārsvarā ir tekstilizstrādājumi vai koka darinājumi. Es tos varu stundām pētīt, apbrīnojot dizaina vienkāršību, tīrās līnijas un to, ka Latvija, izrādās, var! Mani mīļākie brendi ir “ZaZa Bag”, “Zvēru Dārzs” un “Artterace”.

Es sāku svētku ņemšanos agrāk, jo  man gadiem nav bijis īstu Ziemassvētku, un es jūtos pārlaimīga. Līdz ar agriem iepirkumiem un mazītiņu labdarību, man gribētos padalīties vēl ar vienu priekšlikumu – neīdēsim! Nu vismaz pāris nedēļas. Es pati saprotu, ka sāku rakstīt blogu par depresiju un aicināju citus dalīties stāstos. Nepadomāju, ka tikšu gremdēta negatīvos referātos. Es te it kā mēģinu palikt pozitīva un citus iedvesmot. Es saprotu, ka daudziem iet grūtāk vai arī vienkārši jau sen padevušies, un es respektēju jūsu izvēli, taču ievelciet elpu un aizskaitiet līdz 10 pirms to visu gāzt ārā.

Baudīt laiku kopā ar ģimeni, būt dāsniem ar labiem darbiem un vairot prieku – tie ir Ziemassvētki. Sekoju Čārlza Dikensa “Ziemassvētku dziesmai”: “Godāšu Ziemassvētkus savā sirdī visa gada garumā.” Šis ir laiks, kad droši varam būt labsirdīgi, neizskatoties muļķīgi. Izmantosim to!

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s