mindfulness for dummies

Mindfulness comes with a hefty price tag nowadays. As there are workshops that claim they can teach extroversion tricks to an introvert, there is also a whole industry that sells mindfulness via retreats, yoga classes and boot camps. Well, I know a fair bit about introversion. I mean, I hate people like they deserve. I tried to unlearn my ways periodically, so I can tell you now – please, do yourself a favor and stop wasting your time. It is much healthier to embrace the miserable loner that you are. Turn it into your charm or something. I realized it should be the same with mindfulness. I am a complete dummy when it comes to any spiritual practice. I want to share with you daily baby steps that lead me to calmer and healthier self.

Thich Nhat Hanh is another rebellious Buddhist that I want to mention in my writings. He is known for his non-violent peace efforts during the Vietnam War. I came across this noble man in search of the good reads on unconditional love that was kindly recommended to me by several people. I concluded that I really needed to cut selfishness since it got pointed out by too many in a short time. The Buddhist wrote many wonderful books but I would like to highlight the core idea of his teachings – the meditation can be any repetitive action as long as you focus on your breath and the present moment. It’s a walking meditation when you pay attention to the ground under your feet. It’s a breathing meditation when you pay attention to inhalation and exhalation. There can be a kitchen – floor – washing meditation when you think only about wooden boards that you scrub. It helps me to  resolve impatience because I’m not good with daily chores. If it’s not deliciously philosophical, I lose interest.

If that seems too common, there are many guided meditations on youtube. My favorite is the introduction to Vipassana Meditation. I usually listen to it in bed before sleep.  The main point is to find a voice that doesn’t irritate you and find the most comfortable place to do it. I found that drowsy state before falling asleep is the best for me.

Here I also share links where I started to learn about Buddhism and yoga at home. I simply live too far from the city to attend the classes, but once I started to practice at home, I understood how easy it actually was and how pointless it was to pay money for boot camps. The key here is to take your time and not to push anything that your body or mind doesn’t want.

bro-n-buddha

Lil bro and the Big Buddha in Bangkok // Mazais brālis un Lielais Buda Bankokā

The only thing I don’t mind to spend money on is a massage. I have tried all kinds of the traditional massage across South East Asia but it was a waste of oil to compare with the medical massage that I found nearby my hometown. Sometimes you have to cross seven seas and come back to find the best stuff just around a corner from your house.  I cannot emphasize enough that it is important to do a proper research and find a medical massage therapist with profound knowledge. It is a medical treatment that targets specific problems. In my case, it was back pain. I thought I was ticklish all my life while it actually was tension from excessive stress. It hurt, I felt dizzy and sick afterwards; however, I resurrected next morning. It is false to think that the massage should be a special treat. It should be as compulsory as a visit to the dentist. What mindfulness can one reach with neck pain caused by persistent anxiety?

Why mindful living? I tried the bits and bobs mentioned above and I felt like a jelly fish. Brainless. Alive. I exist and swim on. It’s a kind and gentle reminder to an anxious person.

ubud-bali-2016

Ubud in Bali is a metropolis of mindfulness // Ubudas pilsētiņa Bali salā ir apzinātības galvaspilsēta

karsa-spa-2016

Karsa Spa in Ubud is well-known for reiki healing techniques that wipe your slate clean // Karsa Spa Ubudā, slavena ar reiki dziedniecības praksi, kas izslauka no smadzenēm visu lieko

coconut-2016

Fresh coconut after reiki. Life is good // Svaigs kokosrieksts pēc reiki. Dzīve ir laba

Apzinātība mūsdienās maksā daudz. Tāpat kā ir treniņi, kas sola intravertu pārvērst par ekstravertu, tā pastāv vesela industrija, kas pārdod apzinātības sajūtu retrītos, jogas nodarbībās un rūdīšanās skolās. Man ir šis tas zināms par intraversiju. Precīzāk, es ienīstu cilvēkus, jo viņi ir to pelnījuši. Periodiski esmu centusies mainīt šo savu nostāju, tādēļ varu jums teikt – netērējiet laiku. Daudz veselīgāk būs iemīlēt savu vientuļnieka patību. Pārvērtiet to par odziņu vai kaut kā tā. Secināju, ka tāpat ir arī ar apzinātību. Es neko daudz nezinu par garīgo praksi. Dalīšos ar tiem mazajiem solīšiem, ko ikdienā speru uz mierīgākas uz veselīgākas dzīves pusi.

Thich Nhat Hanh ir vēl viens dumpīgs dzenbudisma mūks, kuru minēšu savos rakstos. Viņš ir labāk zināms miera kampaņu dēļ, ko organizēja Vjetnamas kara laikā. Es uzzināju par viņu, meklējot lasāmvielu par beznosacījumu mīlestību un meditāciju (lasāmviela, kad apkārtējie norāda uz tavu egoismu vairākkārtīgi īsā laika sprīdī). Šis budists ir sarakstījis daudz lielisku grāmatu, taču es gribu uzsvērt viņa mācību pamatdomu –  meditācija var būt jebkura atkārtota darbība, ja tu tās laikā pievērs uzmanību savai elpai un tagadnes brīdim. Pastaiga ir meditācija, kad pievērs uzmanību, kā pēdas pieskaras zemei. Elpa ir meditācija, kad skaiti ieelpu un izelpu. Pat grīdas mazgāšana var kļūt par meditāciju, kad koncentrējies uz koka dēļiem, kurus berz. Man tas pat ļoti palīdz, jo es bieži kļūstu nepacietīga ar maziem mājas darbiem. Ja tas nav saldi filozofisks, tad manis tur nav.

Youtube var atrast video ar vadītām meditācijām. Mana mīļākā tiktāl ir Vipassana. Parasti klausos pirms gulētiešanas. Svarīgākais ir atrast balsi, kas nekrīt uz nerviem, un ērtu vietiņu. Pusaizmigušai izdodas vislabāk.

Šeit arī padalīšos ar video, kuros iepazinos ar budismu un jogu pašmācības ceļā. Dzīvoju pārāk tālu no Austrumu kultūras centra, pie tam, pēc pāris nodarbībām sapratu, ka to visu ir iespējams  praktizēt mājās, netērējot naudu un laiku ceļā. Atslēga ir neuzspiest ķermenim un prātam to, kas nesanāk un šķiet nevajadzīgs.

Vienīgā apzinātību veicinošā prakse, uz ko es netaupu naudu, ir medicīniskā masāža. Esmu izmēģinājusi visus iespējamos masāžu veidus, ceļojot pa Dienvidaustrumāziju, taču tā bija eļļas izšķiešana salīdzinājumā ar to, ko atradu tepat mājās. Dažreiz jāapceļo puse pasaules, pirms novērtē vietējo. Es nebeigšu uzsvērt, cik svarīgi ir atrast terapeitu ar medicīnisko izglītību, nevis uzticēties kārtējai “cacai” skaistumkopšanas salonā. Masāža spēj palīdzēt ar konkrētām kaitēm, manā gadījumā – muguras sāpēm. Dzīvoju domādama, ka man stipri kut, bet patiesība tie bija stresa savilkti nervi. Tā nav patīkama procedūra, pat sāpīga. Šķebināja un reiba galva, taču otrā rītā augšāmcēlos. Ļaudis nepareizi uzskata, ka masāža ir sevis lutināšanas reizēm. Medicīniskā masāža ir tikpat svarīga kā regulārs zobārsta apmeklējums. Par kādu apzinātību var iet runa, ja mugura stīva no gadiem ilgušas trauksmes?

Kāpēc pēkšņi apzinātība? Pēc šiem vingrinājumiem jūtos kā amēba – bezsmadzeņu, dzīva, vienkārši eksistēju un peldu. Tā ir jauka pārmaiņa tādam, kurš pārāk daudz domā un izjūt trauksmes sajūtu.

 

Advertisements

2 thoughts on “mindfulness for dummies

  1. ..jo cilvēku nīšana var būt odziņa !
    Turpmāk likšu šo pretī ikvienam, kam vēl radīsies problēmas ar manu attieksmi , ha. 😀
    Thanks a lot !

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s